Avusturya'da ruh sağlığı uzmanları


Avusturya’da ruh sağlığının korunması ve psikolojik rahatsızlıkların yahut gelişimsel bozuklukların tedavisinde birçok meslek grubu çalışmaktadır. Bu meslek grupları çoğu zaman koordineli bir şekilde çalışmakta, üstlendiği görevler, yeterlilikler ve uzmanlık alanlarıyla birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu konu danışanlar ve öğrenciler tarafından da sıkça sorulduğu için bu konuda derli toplu bilgilerin yer aldığı bir tablo hazırladık.

Tabloda görülebildiği üzere burada özetlenen yer alan meslek grupları: Psikolog, Psikoterapist, Klinik Psikolog, Ev Doktoru, Psikiyatrist, Logopedi, Ergoterapist, Sosyal ve Yaşam Danışmanı, Medyatör (arabulucu), Aile Terapisti, NLP gibi diğer terapist branşları.

Bu meslek gruplarının eğitim süreleri, üniversite eğitimleri, staj eğitimleri, danışmanlık yetkisi, psikolojik test uygulama yetkisi, teşhis koyma yetkisi, bilirkişi raporu yazabilme durumu, psikolojik tedavi yetkisi, ilaç yazma yetkisi gibi yeterliliklerini tabloda genel hatlarıyla göstermeye çalıştık. Ayrıca bu meslek gruplarından alınan hizmetin özel veya genel sağlık sigorta kurumlarınca karşılanabilme durumunu da tabloda bulabilirsiniz.

Tabloda görülen yeterlilikler, uzmanlık alanları ve eğitim durumları genel bir çerçeve çizme adına hazırlamış olduğumuz bir görseldir, yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Bu meslek gruplarının sınırları yasalarla belirlenmiştir, bu konuda detaylı ve daha fazla bilgiyi ilgili yönetmeliklerden edinebilirsiniz.